מכונות אריזה

איך לבחור מכונת אריזה טובה?

המודרניזציה פותחת בפנינו אינספור אפשרויות של חומרי גלם ומגוון רחב של מכונות אריזה העושות שימוש בהם. אולם, מגוון רחב זה מציב דילמה בפני חברות אשר צריכות לבחור מכונה אחת בלבד מתוך כל ההיצע העצום שבפניהן.

מהן מכונות אריזה טובות?

כמעט כל מכונות האריזה הקיימות בשוק כיום נחשבות למכונות אריזה יעילות וטובות, אבל, הן לא בהכרח מתאימות לכם. למה? פשוט מאד, מכיוון שהצרכים והתנאים משתנים בין מפעל אחד לשני, ויתכן כי מכונת אריזה אוטומטית מסוימת אשר תענה במדויק על צרכי מפעל מזון ספציפי, לא תענה על הצרכים של מפעל בתחום המתכת, או אפילו על צרכיו של מפעל אחר, גם אם אף הוא פועל בתחום המזון.

אם כן, כל שעלינו לעשות, הוא להחליף את ההגדרה "טובה" בהגדרה הולמת יותר, למשל, "מתאימה לצרכיכם" ולשרטט בפניכם את הקווים המנחים שיסייעו לכם בבחירת המכונה הנכונה עבורכם.

איך בוחרים מכונת אריזה מתאימה לצרכיכם?

מאפיינים את תנאי העבודה הקיימים -במפעלים ובתחומי עיסוק שונים מתקיימים תנאים סביבתיים שונים, אשר מכתיבים את סוג המכונה הנדרשת. למשל, במפעלים בהם קיים חלל גדול המוגדר כ"אזור אריזה", ניתן למקם קו אריזה שלם, בעוד שבמפעלים מצומצמי-שטח פנוי - קו אריזה כזה יהפוך לנטל ולמטרד.

מאפיינים את דרישות הביצוע של המכונה -ישנם אלמנטים ראשוניים לדרישות, אשר מוכתבים על ידי סוג המוצר הנארז (לדוגמה, נוזלים מול מוצקים, מוצרים בודדים מול מוצרים בתפזורת, מוצרים לחים מול מוצרים יבשים, מוצרים רגישים לחום מול מוצרים שאינם כאלה וכן הלאה). אולם, ישנם אספקטים נוספים שאינם מוכתבים על ידי התנאים, ולעיתים, אי התייחסות אליהם בזמן בחירת מכונת אריזה, היא זו שעשויה להפוך את הרכישה ללא מוצלחת עבור מפעלכם. הנה מספר אספקטים לדוגמה:

  • תפוקה - לתפוקת מכונת אריזה משקל גדול בהחלטה על המכונה המתאימה עבורכם, מאחר והיא מאפשרת לכם תכנון לוחות זמנים ועמידה ביעדים נקובים. תפוקת גבוהה של המכונה אף מהווה יתרון על המתחרים, כאשר מדובר בהגשת מענה למכרז בו מהירות האספקה מהווה גורם מכריע.
  • מורכבות הפעלת המכונה - חלק ממכונות האריזה הינן פשוטות להפעלה עד כדי כך שעובד/פועל פשוט ללא הדרכה מקיפה יוכל להפעיל אותן. מכונות אחרות משוכללות ומורכבות יותר לתפעול, ואף תקלות פשוטות (לכאורה) שמתגלות בזמן הפעלתן מחייבות ידע לצורך פתרונן.
  • הטיפול במכונה - מכונות אריזה נזקקות לתחזוקה קבועה ושוטפת, שימון קבוע ותחזוקה מונעת, שמטרתה לשמר את המכונה במצב האופטימלי והיעיל ביותר עבורכם. כל מכונה זקוקה לתחזוקה מסוג זה, אולם, בחלק מהמכונות התחזוקה הינה מסובכת יותר מאשר במכונות מקבילות ותדרוש ליווי של חברה בעל ניסיון, אמינה ומקצועית.
  • מכונה "ירוקה" או לא - לשמירה על איכות הסביבה ישנם פנים רבות, אשר חלק מהן בא לכדי ביטוי גם בתהליך האריזה. הקפדה על עקרונות אקולוגיים (כהפחתה בצריכת החשמל, שימוש בחומרים אורגניים או מתכלים וצמצום מפגעי רעש וזיהום סביבתיים) מהווה כלי תדמיתי רב ערך למפעלים הנוקטים בה, במיוחד כיום, עם התגברות המגמה הירוקה בכל רחבי העולם.
  • מכונת מדף או מכונה בהתאמה אישית - בניגוד לדעה הרווחת, חלק ניכר ממכונות האריזה מותאמות (על ידי המשווק) או מיוצרות במיוחד עבור הלקוח/המפעל האורז. התאמה זו מבטיחה כיסוי מלא לכל הצרכים המיוחדים הספציפיים, בניגוד למכונות המדף.
  • יצרן המכונה - בנוסף לחשיבות שיש בבחירת יצרנים ידועים ואמינים בתחומים אחרים, כאשר מדובר ביצרני מכונות אריזה, מתווספים לכאן גם נושא האחריות שהרוכש מקבל על המכונה ועניין העמידה בתקנים. מאחר ומדובר במכונות שאמורות לעבוד במשך תקופה ארוכה ובתפוקה הנדרשת מהן, ישנה חשיבות רבה לבחירת היצרן.
  • משוווק ומתחזק המכונה - כמו בכל תחום, גם בתחום מכונות אריזה ישנה חשיבות רבה לחברה ממנה אתם רוכשים את המכונה ולחברה המבצעת את התחזוקה השוטפת. ככלל, מומלץ לרכז את הקניה והשירות אצל חברה אחת מקצועית ומנוסה, על מנת למנוע מצב של נפילה בין הכיסאות או חוסר התמחות של איש שירות התחזוקה במכונה הספציפית שרכשתם.

לסיכום:

בחירת מכונת אריזה עשויה להוות הוצאה כלכלית כבדה, בייחוד, אם בחרתם מכונה שאיננה איכותית או כזו שאיננה תואמת את צרכיכם. אבל, השקעה כזו, גדולה ככל שתהיה, עשויה להתגלות כהשקעה המחזירה את עצמה בפרק זמן קצר (ואף מניבה רווחים), אם תקפידו על רכישת מכונה איכותית המתאימה לצרכיכם.

איך לבחור מכונת אריזה טובה?

Tivonet