מכונות אריזה

מהי בקרת אקלים במכונת אריזה? ולמה היא חשובה?

ברכבים המודרניים ניתן למצוא מערכת בקרת אקלים מובנית, שלמעשה באה להחליף את השליטה המכנית במזגן הרכב. במקום להתעסק במהלך הנהיגה עם המזגן, כל מה שצריך הנהג לעשות זה להחליט מה היא הטמפרטורה המתאימה לו ביותר ואת כל השאר תבצע כבר המערכת. במערכות החדישות, ישנה גם אפשרות להגדיר טמפרטורה שונה בחלקי הרכב השונים. ניתן רק לשער כמה תאונות דרכים היו יכולות להימנע לו מערכת בקרת האקלים הייתה באה לעולם מוקדם יותר. ישנן תעשיות רבות שנעשה בהן שימוש במערכות בקרת אקלים כשבין היתר מדובר בתעשיית המזון, בתעשיית ייצור התרופות, בחקלאות ועוד. בקרת אקלים חשובה גם כן כשמדובר בשינוע של מוצרים רגישים או אחסון של מוצרים רגישים ומשחקת תפקיד חשוב במיוחד בחדרים נקיים. הכוונה היא לחדרים סטריליים שבהם למשל אורזים מוצרי רפואה.

חשיבות מערכת בקרת האקלים במכונת אריזה

כפי שאתם ודאי יודעים, לכול החומרים בעולם ישנה נטייה לשנות את נפחם בתגובה לשינויים בטמפרטורה. ברוב המקרים, כאשר חומר כלשהו עובר חימום, החלקיקים המרכיבים אותו נעים מהר יותר והמרחק הממוצע ביניהם, גדל. נטייה זו נקראת התפשטות תרמית ומתרחשת גם כאשר מדובר בשינויי טמפרטורה מזעריים. כעת נסו לדמיין חדר אריזה של מוצרי רפואה שבסופו של דבר יושתלו בגופם של מטופלים, כמו תומכנים (סטנטים) למשל. אם האריזה לא תהיה הרמטית, חיידקים יוכלו לחדור אליה ולזהם את המוצרים. אי לכך, ישנה חשיבות עליונה להקפיד על בקרת אקלים אבסולוטית, שכן לא ייתכן שמוצרי האריזה שייוצרו בחורף, יהיו שונים ולו בקצת מהמוצרים שייוצרו בקיץ. חשוב מאוד לציין כי גם מכונת אריזה איכותית ביותר, לא יכולה לשלוט באופן אבסולוטי בטמפרטורה של החומרים המשמשים לה כחומרי גלם לאריזה. אי לכך, בנוסף למערכת בקרת האקלים המותקנת במכונות התעשייתיות, גם החדרים שבהם פועלות המוכנות מצוידים במערכות בקרת אקלים חכמות.

שמירה על לחות קבועה

גם מערכות בקרת האקלים המותקנות ברכבים החדישים ביותר, נחשבות לפשוטות, יחסית למערכות המותקנות בחדרי האריזה. זאת כיוון שבעוד שהמערכות המותקנות ברכבים מבקרות אך ורק את הטמפרטורה בחלל הרכב, הרי שמערכות בקרת האקלים הפועלות במכונות אריזה וחדרי אריזה, מבקרות אלמנטים נוספים. בין האלמנטים החשובים ביותר ניתן למצוא את רמת הלחות. כאשר אורזים מוצרי מזון למשל, חשוב ביותר לשמור על רמת לחות קבועה, שכן די בעלייה של אחוז אחד ברמת הלחות, בשביל לתרום להתפתחות מואצת של חיידקים. גם כאן חשוב להדגיש כי אפילו כשמדובר על מכונות אריזה איכותיות ומתקדמות, עדיין לא ניתן לצפות שיארזו את המוצרים השונים בצורה איכותית, מבלי שנספק להן את התנאים האופטימאליים לכך, המשתנים בהתאם לסוג המוצרים כמובן. בנוסף ללחות קבועה, מערכות בקרת אקלים הפועלות בחדרי מכונות אריזה יכולות בהתאם לצורך לשמור על לחץ יציב, מהירות זרימת אוויר יציבה, קרינה אחידה ועוד.
מהי בקרת אקלים במכונת אריזה? ולמה היא חשובה?

Tivonet