מכונות אריזה

שלוש מגמות בתעשיית האריזות

בשנים האחרונות עבר עולם המסחר שינוי נרחב, כשחלק גדול מהרכישות מבוצע באמצעות רשת האינטרנט. מכאן התחזקה חשיבותה של תעשיית האריזות, וכיום ניתן להצביע על שלוש מגמות עיקריות בתחום זה.

האון-ליין ככוח עולה

לעתים נדמה כי העולם שבו אנו חיים מצוי בפרדוקס. מחד גיסא קיימת תרבות פנאי מפותחת והשוק מוצף במוצרים נחשקים, מאידך גיסא, שעות העבודה התארכו והזמן הפנוי העומד לרשות אנשים רבים בחברה, הולך ומצטמצם. זאת אחת הסיבות לכך שרבים מעדיפים לבצע רכישה באמצעות האינטרנט. אם עד לפני עשור, היו שנרתעו וחששו מהתנהלות מסוג זה, הרי שכיום רכישות באמצעות האינטרנט תופסות נתח עיקרי מהשוק. לרכישה באינטרנט יתרונות נוספים – הלקוח יכול לרכוש מוצרים במחיר מוזל מחנויות במדינות זרות, יש לו גישה למוצרים שכלל אינם נמכרים בארץ, וכשמדובר ברכישות מקומיות הרי שפעמים רבות ניתן לקבל את המוצר במשלוח ישיר עד הבית. אך על מנת שמנהל בית עסק יוכל לקחת חלק בהצלחתו של תחום זה, ולהסתייע בו לשם מינוף העסק, נדרשת התייחסות מקיפה ויסודית לנושא האריזות. האריזה הנבחרת צריכה להתאים למוצר, כמו גם לאופן המשלוח. אם מדובר למשל במוצר המועבר ללקוח באמצעות רשות הדואר או עם הובלות בפתח תקווה נדרשת הקפדה יתירה בכל הנוגע לאופן האריזה. מלבד זאת, על מנת שהלקוח יקבל לידיו את המוצר תוך זמן סביר, הרי שנדרש לבסס קו אריזה מאורגן היטב שיאפשר טיפול יעיל ומהיר בהזמנת הלקוח. מעבר למערך שיקולים זה, יש צורך כמובן להתחשב גם בעלות האריזה, ולבחון מדי פעם דרכים חדשות ויעילות יותר.

האריזה והסביבה

כחלק ממגמה עולמית המאפיינת גם תחומים אחרים, תעשיית האריזה מתחילה להתייחס גם לנושא השמירה על הסביבה. לשם כך נדרשות מכונות אריזה אפקטיביות המאפשרות לעשות שימוש יעיל בחומרי האריזה. המטרה כאן היא ברורה – להפוך את אריזת המוצר לחסכונית בחומרים. שימוש חסכוני בחומרי אריזה מאפשר מצד אחד חיסכון כלכלי לבעלי העסק, ומצד שני מקל על מקבל המוצר להיפטר מחומרי האריזה לאחר פתיחת החבילה. כיום נעשה ניסיון גם לייצר חומרי אריזה מתכלים ו"ירוקים" או חומרי אריזה שניתן למחזר אותם לאחר השימוש. יחד עם זאת, חשוב לוודא כי שימוש חסכוני בחומרי אריזה לא יפגע באפשרות להגן על המוצר הנשלח ללקוח. בעלי העסק צריכים להבטיח כי איכותה של האריזה תישמר, שכן ללא אריזה איכותית, המוצר לא יגיע ללקוח בשלמותו. על כן, יש לתכנן היטב את תהליך האריזה, ולוודא כי חומרי האריזה ומכונות האריזה שנבחרו עונים על המפרט הטכני הנדרש.

עובדים על אוטומט

בעבר תהליך האריזה והשינוע של חבילות נעשה באופן ידני. בשל כך, תהליך זה היה כרוך בהוצאות רבות ובסיכון חייהם של העוסקים בתחום זה. לעתים, על מנת להשלים את עבודת האריזה במהירות, מוצרים היו נארזים ברשלנות, ובמקרים רבים האריזה שנבחרה לא התאימה לגודלו של המוצר או למשקלו. כך גדל גם השיעור של מספר הנפגעים בתהליך זה, במקרים שבהם אריזה הייתה נופלת. אך כיום מכונות אריזה אוטומטיות מאפשרות תהליך עבודה אפקטיבי ומהיר מבלי להתפשר על איכותה של האריזה. בזכות מכונות מסוג זה ניתן להגדיר אופן אריזה מדויק ואחיד, המתאים באופן מלא לסוג המוצר ולסוג האריזה הנדרשת. התהליך האוטומטי מקל את העבודה ומאפשר לעובדים להשלים משימות דחופות יותר במסגרת העבודה במחסן ובשילוח. 

שלוש מגמות בתעשיית האריזות

Tivonet