מכונות אריזה

לקחת שליטה על שרשרת האספקה

כולנו רוצים להיות מסוגלים לחזות באופן המקסימלי את כל התקלות שעשויות לקרות בשרשרת האספקה. כולנו היינו רוצים לקבל כוחות על שיאפשרו לנו לחזות שינוי בביקוש, משלוחים שמתאחרים, סוגיות שונות הנוגעות לאיכות, את דפוסי מזג האוויר ואפילו את לוח הזמנים המפורט העתידי – את הדברים הללו אנחנו רוצים להיות מסוגלים לחזות, ולו כדי שנוכל לקבל החלטות טובות יותר ומודעות יותר כמנהלי מערך האספקה בחברה.


התקדמנו – אבל לא מספיקעל אף שהעידן המודרני הוביל את כולנו לשינוי משמעותי ומהותי במיוחד בכל הנוגע לארגון, לסדר וליכולת לנהל את שרשרת האספקה, ישנם עדיין מנהלים רבים שמוצאים את עצמם מתקשים לנהל את תהליכי האספקה בחברה שלהם – ומתוסכלים מכך. כיצד ננהל את המערך באופן הטוב ביותר? בדיוק כך.


ארבע שכבות בסיסיות בדרך להצלחהכדי להצליח לנהל את מערך האספקה באופן הטוב ביותר, ישנן ארבע שכבות ליבה המסייעות בכך:שכבת האינטגרציה – שכבת האינטגרציה מנהלת את זרימת המידע בין המערכות השונות בארגון – מהעובדים המנהלים את ה"בק אופיס", דרך מגדל הבקרה ועד לשותפים חיצוניים ומקורות מרוחקים – ככל שהאינטגרציה בין הגורמים השונים תעבוד באופן טוב יותר, כך שרשרת האספקה תתנהל טוב יותר.


שכבת הנראות – עד כמה אנו יכולים להתכונן לכל תרחיש אפשרי? כמה מוכנים אנחנו? בעזרת שימוש בשכבת הנראות, אנו צוברים את הנתונים התפעוליים השונים ממקורות פנימיים וחיצוניים כאחד, זאת כדי שנוכל לתעל אותם למטרות מדדים, דיווח, ראיית הנולד וכן – בהמשך - גם כדי לייעל את שרשרת האספקה לפעמים הבאות.


שכבת הביצוע – שכבת הביצוע כוללת מערך של יישומים ייעודיים שנועדו לנהל היבטים שונים של שרשרת האספקה. ההיבטים הללו יכולים לכלול יישומים לניהול שרשרת האספקה, תכנון ביקוש ותכנון אספקה, ביצוע הזמנה בפועל, ניהול התחבורה ועוד. היישום בפועל מתבסס על המידע שאגרנו בשכבת הנראות. למשל, אם אנו יודעים שהזמנה צריכה להגיע בשעות אחר הצהרים של אותו היום לעיר מרוחקת מהמפעל בו אנו עובדים  – אזי נפעיל מכונות אריזה מוקדם מהרגיל, נשתמש במכונת פלופק (מכונה שתפקידה ליצור שקית ייעודית, למלא בה את המוצר ולסגור אותו) ונעשה הכל כדי לבצע את ההזמנה בפועל במועד שנקבע.


שכבת הניתוח – שכבת הניתוח כוללת אנליזה של סימולציות שונות, תרחישים אפשריים וגם כלים לקבלת החלטות ברמת הביצוע, כדי לייעל את מערך העבודה ולגרום לו לעבוד טוב יותר. בעבודה נכונה ובשימוש נכון של ארבעת השכבות – אין ספק שמדובר בצעדים שיקרבו כל חברה אל מערך אספקה נכון יותר, המנוהל בצורה טובה יותר.


בית עם יסודות חזקיםאימוץ ופריסה ארבעת השלבים למערך שרשרת האספקה הוא מסע עסקי הטומן בחובו התפתחות אישית משמעותית – ממש בדומה לבניית בית. כולנו יודעים שבית מורכב מיסודות איתנים, מערכות אינסטלציה, קירות וגג. על אף שכל בית שונה במספר החדרים או סוג החומרים שמרכיבים אותו – בכל בית יהיו עדיין המרכיבים הבסיסיים הללו שיסייעו לו לעמוד על תילו באופן הטוב ביותר. בטרם נתחיל לתכנן את ה"בית" שלנו – חשוב לראות את החזון שלנו לגביו, להבין כיצד אנו רוצים שהוא יראה ולפעול בהתאם – רק כך נוכל לראות את החזון העסקי שלנו מתעורר לחיים ואת מערך האספקה פועל כנדרש.  

לקחת שליטה על שרשרת האספקה

Tivonet