מכונות אריזה

מכונת שרינק - מה המכונה הזו עושה?

אריזת המוצר הינה אחד מהנדבכים החשובים ביותר במיתוג ובשיווק שלו. המוצר יכול להיות המעולה ביותר שיש בשוק, מוביל בתחומו, אולם אם האריזה שלו לא תהיה אסתטית, קלה לפתיחה או יעילה בשמירה על טריות המוצר ושלמותו, המוצר יהפוך לפיל לבן ומהר מאד ירד מהמדפים ויבלע אל תהומות הנשייה של המודעות הצרכנית. עובדה ידועה היא, כי לצרכנים וללקוחות יש "זיכרון" קצר, ולרוב, הלויאליות קצרת המועד שלהם למוצר או לחברה מסתיימת עם התקרית הלא נוחה הראשונה שלהם איתם. כך שמספיק שלקוח יקנה מוצר אחד שפג תוקפו או שניזוק, ושנים ארוכות של בניית תדמית, מסעות פרסום ושיווק מסיבי יורדות לטמיון, עבור הלקוח הספציפי הזה, וכיום, בעידן הרשתות החברתיות - גם עבור כל מיודעיו, מכריו וחבריו.

איך זה עובד?

המוצרים מגיעים במסוע או באופן ידני אל המכונה, מכונת שרינק (המכונה גם "קונכיה") יוצרת שרוול (או שקית) מחומר פלסטי מתכווץ אשר עוטף את המוצר. אותה אריזת מוצר עוברת תהליך של כיווץ על ידי חימום ב"מנהרת חום", נצמדת ועוטפת את המוצר בצורה המתאימה בדיוק לצורתו. יריעות השרינק המתכווצות מגיעות כשרוול סגור או פתוח, עשויות מחומרים כפוליתילאן, PVC ופוליאוליפין, מגיעות בעוביים, אורכים ורוחבים שונים. חלק מהחומרים (למשל, פוליאוליפין) נחשבים למתאימים ובטוחים למגע עם מזון, בעוד האחרים אינם כאלה.

יתרונות מכונת שרינק ושיטת האריזה בשרינק

גם בתחום מכונות אריזה, כבתחומים נוספים של חיינו, למבחר גדול יש יתרון ניכר, וגם בתחום זה, מכונות השרינק עונות על הדרישה. ניתן למצוא מכונות ידניות, מכונות חצי אוטומטיות וגם מכונות אוטומטיות, מכונות בגדלים שונים ולצרכים מגוונים. הטכנולוגיה משמשת מפעלים באריזה ראשונית של מוצר בודד או באיגוד מספר מוצרים למארז אחד.

ישנן מכונות אריזה בשרינק אשר מיועדות לכל קצבי התפוקה (נמוכה, בינונית וגבוהה) ולכן, מתוך המגוון הקיים, כל מפעל או בית אריזה יכול למצוא את המכונה המתאימה לצרכיו ולקצב הביצוע הנדרש לו.

באריזות שרינק משתמשים לצורך יצירת אריזה אסתטית למוצר או כאמצעי להגנה על מספר מוצרים המסודרים באמצעי שינוע (ארגז, תבנית, משטח וכד') מפני אבק, לחות, לכלוך (וגם מפני התפזרות) בזמן העברתם מנקודה אחת לשנייה במסלול הארוך שהם עוברים מהמפעל ועד שהם מגיעים למדפי החנויות והמרכולים.

אריזת שרינק מאפשרת לארוז כל מוצר באריזה צמודה והדוקה התואמת בדיוק את צורתו. הכיווץ, הנעשה על ידי חימום, מצמיד את החומר הפלסטי המתכווץ לקימורי המוצר הנעטף בצורה מדויקת, אשר ממקסמת את האפקטיביות של האריזה ועדיין, שומרת על צורתו החיצונית של המוצר (למשל, בקבוק יין מעוצב).

אריזת שרינק מאפשרת הדפסה על האריזה החיצונית של מאגד המרכז מספר מוצרים ואיננה פוגמת בהדפסה שנמצאת על כל אחד מהמוצרים שבמאגד. כך, למשל, ניתן לאגד שלוש קופסאות שימורים למאגד אחד בשרינק ולהדפיס את פרטי המבצע על האריזה החיצונית (לדוגמה - 2+1 חינם). אריזה זו, כאשר תיפתח על ידי הלקוח, תותיר בידיו שלוש קופסאות שאריזתן לא נפגעה בעקבות הסרת העטיפה החיצונית.

מאחר ולא ניתן לסגור בחזרה אריזת שרינק באמצעים ובציוד שאינם מקצועיים, שלמותה של אריזת שרינק מהווה אינדיקציה למצבו של המוצר (האם נעשה בו שימוש, האם נפתח וכן הלאה).

לסיכום:

מכונות שרינק (קונכיות) מתברגות בתחומי תעשיה רבים, בגלל המבחר הגדול והמגוון שלהן. תוכלו למצוא אותן מככבות בגרסתן הידנית כמכונות המשמשות לאריזת מוצרי מזון שאינם רגישים לחום (כמוצרי מאפה טריים במאפיה), כמכונות אריזה חצי אוטומטיות בהזנה ידנית בקווי ייצור העוטפות ישירות מוצר ספציפי או במכונות אוטומטיות אשר מאגדות מספר מוצרים למארז אחד.

מכונת שרינק - מה המכונה הזו עושה?

Tivonet