מכונות אריזה

מה זה אריזת פלופאק?

בתחום האריזות, ישנו כלל אחד וברור – את האריזה יש להתאים במדויק למוצר. כלל זה תקף כמובן למוצרים רגישים ושבירים, אך הוא נכון במיוחד גם כאשר מדובר במוצרי מזון. אריזה מותאמת למוצר מאפשרת לוודא כי הלקוח יקבל לידיו מוצר במצב טוב, וכך יהיה ניתן לעודד אותו לרכוש מוצרים דומים גם בעתיד. אחד האמצעים המסייעים בהשגתה של מטרה זו, הן מכונות אריזה, ובפרט מכונת פלופאק. על טכנולוגיה זו, על יתרונותיה ועל אופן השימוש בה – במאמר הבא.

באילו מקרים נשתמש באריזת פלופאק

שמירה על טריותם של מוצרים נדרשת במיוחד כאשר מדובר במוצרי מזון. על הצורך הזה בדיוק נועדה לענות אריזה פלופאק (Flow-Pack) המאפשרת אריזה בהתאם לגודלו של המוצר. פעמים רבות שיטה זו תהיה אפקטיבית כאשר מדובר במוצרים קטנים, שיש לארוז אותם במהירות ובאופן אחיד. במקרים אחרים, שיטה זו תשמש לאריזה של כמה מוצרים (תפזורת) ביחד על פי משקל. האריזה נעשית באמצעות מכונה העושה שימוש בגליל ניילון, והוא יכול להיות שקוף או לכלול הדפסה של לוגו או סימן אחר של היצרן. מאז כניסתה של שיטת אריזה זו לשוק, רבים בוחרים להשתמש בה בשל יתרונותיה הרבים, וביניהם: האפשרות לארוז בקלות וביעילות מזון טרי באופן המאריך את חיי המדף שלו, האפשרות להתאים במדויק את גודל האריזה למוצר וגם לחסוך בחומרי אריזה והאפשרות לבחור בניילון שעליו מודפס הסימן המסחרי של היצרן.  

מכונות האריזה

לאחר התיאור הראשוני שנועד לענות על השאלה מה זה אריזת פלופאק,ניתן לפנות לסקירת מכונת האריזה המשמשת לאריזת פלופאק. על מנת לאפשר צורות אריזה שונות, מכונות אריזה מסוג זה כוללות פונקציות שונות, והן ניתנות להתאמה על פי צרכיו של העסק. ניתן למשל לקבוע זמנים שונים להלחמת הניילון ולבחור בחומרי אריזה שונים בהתאם לנדרש. יש אפשרות גם להוסיף באריזה חורים שיסייעו לתלות את המוצר בקלות לאחר הגעתו למכולת או לסופר, וכמובן שעל כל יחידת מוצר שנארז ניתן להדפיס לוגו. המכונה עצמה כוללת שלושה מנועים שלכל אחד מהם תפקיד אחר בשלב האריזה. בשלב הראשון משנעים את המוצר למקומו, בשלב השני המוצר נארז ונאטם, ולבסוף, בשלב השלישי, סוגרים את המוצר. כל התהליך הזה נעשה באופן ממוחשב, ועל כן קל לשלוט בו ולוודא שהאריזה מתבצעת כראוי.

בחירת מכונת האריזה המתאימה

על מנת לבחור במכונת אריזה המתאימה, חשוב קודם כל להגדיר היטב מהם הצרכים של בית העסק. לשם כך, ראשית יש לבחון מהי התפוקה הנדרשת מהמכונה, ומהי מהירות העבודה הרצויה. שיקול נוסף הוא רמת התחזוקה הנדרשת, כאשר בדרך כלל מכונות חדשות יזקקו לרמת תחזוקה מופחתת, בהשוואה למכונות ותיקות יותר. מומלץ גם לבחור במכונה שהיא קלה יחסית לתפעול, במיוחד אם צפויים לתפעל אותה מספר אנשים שונים. במידת האפשר רצוי כמובן למנות אדם אחד שיהיה האחראי לתחזוקה של המכונה ולתפעולה, והוא יהיה זה שיתריע במידה שהתעוררה בעיה כלשהי. בכל מקרה, לפני רכישת המכונה יש להתייעץ עם אנשי מקצוע מתאימים שיוכלו לסייע בבחירת הדגם המתאים ביותר לצורכי העסק.


 

מה זה אריזת פלופאק?

Tivonet