מכונות אריזה

אריזה אורגנית - קיים דבר כזה

אחד הטרנדים המובילים ביותר היום הוא הטרנד האורגני. המזון האורגני מיוצר על פי תקנים מחמירים, מתוך מטרה לספק לצרכנים חומרי גלם הנקיים מחומרי הדברה, מחומרי חיטוי ומחומרי דשן. מזון אורגני כולל גם הימנעות מכוונת מהנדסה גנטית, בהתבסס על ההנחה כי מזון המגודל באופן טבעי ובתנאים מיטביים, יהיה בריא הרבה יותר. רבים מתייחסים לכך כאל אופנה חולפת, אך כיום אין מדובר בטרנד בלבד, אלא בדרך חיים. על כן, הטיפול באריזה של חומרים אורגניים צריך להיות מדויק ומותאם לראיית העולם הכוללת שהיא חלק מהמוצר.

חומר אורגני – מהו?

לפני שמתחילים לדון באופן האריזה של חומרים אורגניים, חשוב קודם כל להבין במה מדובר. בעולם קיימות תרכובות אורגניות רבות (כמה מיליונים), והמשותף לכולן הוא ההרכב הבסיסי של פחמן ומימן. במסגרת הגדרה זו, אין לכלול חומרים כגון סידן קרבידי ופחמן דו חמצני. חומרים אלו מכילים אומנם פחמן אך הם אינם כוללים מימן הנקשר אליו. תרכובות אורגניות כאמור יש הרבה, אך חומר אורגני מוגדר לעיתים קרובות באופן קצת שונה, כחומר הנוצר בעקבות פעילות של אורגניזם כלשהו. עם זאת, לצד הגדרה זו, קיימת הגדרה אחרת הכוללת בתוכה גם תרכובות אורגניות שנוצרו לא דרך הטבע אלא באופן מלאכותי. במסגרת זו נכללות לדוגמה גם תרופות מסוגים שונים, ואף פלסטיק או ניילון בהרכב מסוים. כדי לדעת אם חומר כלשהו הוא אכן אורגני, נהוג לסמן אותו בהתאם, ולהוסיף את הכיתוב Organic Matter.

אריזה של חומרים אורגניים

כמו בכל מוצר, אחד התנאים לשמירה על איכותם של חומרי מזון אורגניים ושל מוצרים אורגניים אחרים הוא פתרונות אריזה מתאימים. הדבר חשוב במיוחד במוצרים כגון חומרי מזון אורגניים – צרכני המזון הרוכשים אותם מצפים לקבל מוצר איכותי ששמר על טריותו, ועל כן יש צורך באריזה שתאפשר אטימה מקסימלית ושימור של המזון. בשל חשיבות הנושא, אריזות רבות מיוצרות באופן המאפשר סגירה חוזרת של המוצר, וכך נשמרת הטריות שלו, ומתחזקת שביעות הרצון של הלקוח. מלבד עניין חשוב זה, האריזה מחייבת כמובן הצגה ראויה של חומרי המזון, ועיצוב מתאים שיעודד את הצרכן לרכוש את המוצר. על כן, בהקשר לאריזתם של מוצרי מזון אורגניים, אחת המגמות החזקות ביותר היא הרכבה של אריזתפלופק שקופה; אריזה מסוג זה מהווה חלק משמעותי מהמיתוג הכללי של המוצרים הללו – שקיפותה של האריזה מרמזת על השקיפות בתהליך הייצור: ללא שימוש בחומרים מלאכותיים המזיקים לאדם ולסביבה.   

בחירה בחומרי אריזה מתכלים

בעיני רבים, הצריכה של מזון אורגני היא חלק מאמירה כללית ומפילוסופיית חיים שלמה. המזון האורגני חשוב לא רק משום שהוא מועיל לאדם אלא משום שבמסגרת ייצורו אין שימוש בחומרים המסכנים את הסביבה. מסיבה זאת, ליצרנים רבים חשוב גם להתאים את האריזה לתפיסה הכללית של המותג. על כן, כיום ניתן למצוא גם אריזות העשויות מחומרים מתכלים. כפי שנאמר בפתיחה, חומרים אורגניים אינם בהכרח חייבים להיות תוצאה של ייצור טבעי; כיום, בזכות טכנולוגיה מתקדמת, ניתן ליצור חומרים היכולים להתכלות במהירות רצויה, וכך ניתן להגן גם על האדם וגם על הסביבה. כך יכולים הצרכנים ליהנות מהמוצר ולהשליך את האריזה מבלי לחוש שהם חלילה פוגעים בסביבתם. 
אריזה אורגנית - קיים דבר כזה

Tivonet