מכונות אריזה

אוטומציה באריזות – פרודוקטיביות


מטרתו של כל מנהל היא לבנות עסק משגשג המצליח לענות על צורך קיים, לעורר צרכים חדשים ולהגדיל את מאגר הלקוחות שלו באופן קבוע. במסגרת ניסיונות אלו, מבצע בעל העסק סקרי שוק, מקים שירות לקוחות איכותי, ודואג להמשיך ולפתח את המוצר שלו כל העת. כל אלו הם כמובן אמצעים הכרחיים וחשובים בעולם הדינמי שבו אנו חיים, אך חשוב לא פחות מכך לשים לב גם לתהליך האריזה הקיים בבית העסק. בחלק גדול מבתי העסק מתברר כי דווקא בתחום זה דרוש שיפור ניכר, וכיום ישנם תהליכי אוטומציה מתקדמים שבאמצעותם יש אפשרות להגדיל את הפרודוקטיביות של בית העסק ואת הרווחיות שלו. על כך – במאמר הבא.

מהי אוטומציה

תהליכי אוטומציה הם כיום חלק בלתי נפרד מההתנהלות היום-יומית שלנו. מקור המונח אוטומציה (או מיכון) הוא בשפה היוונית, כאשר הכוונה היא להסתייעות במכשור המסוגל לבצע במהירות רבה יותר וביעילות רבה יותר תהליכים שבוצעו בעבר בידי בני אדם בלבד. מטרתם העיקרית של תהליכי אלו היא לחסוך מהאדם את הצורך לעסוק בפעילויות פשוטות וחזרתיות, פעולות שהן פעמים רבות פיזיות ושאינן דורשות למעשה כישורים מיוחדים. כך מנהל העסק יכול להגדיל את הזמן הפנוי העומד לרשותו של העובד, ולאפשר לו להשלים מטלות אחרות, הדורשות מקצועיות רבה יותר וידע רב יותר. תהליכי אוטומציה נפוצים היום בתחום המחשוב, האלקטרוניקה, והמכניקה וכמובן גם בתחום האריזה.

 

יתרונות האוטומציה

האוטומציה אינה דבר חדש וכבר במאה ה-18, בעת המהפכה התעשייתית הראשונה, ניתן היה לייעל תהליכי ייצור שונים שהובילו לשינוי בסיסי ויסודי באורח החיים האנושי. המהפכה התעשייתית לא השפיעה על עולם העבודה בלבד, אלא גם על התעשייה הביטחונית, והיא שאפשרה את הקמתה של תעשיית הבריאות המסוגלת היום לייצר כמויות אדירות של תרופות עבור בני האדם.

גם בתחום האריזות, לאוטומציה יתרונות רבים:

·       עבודה מדויקת ואיכותית בניגוד למה שנהוג לחשוב אולי, מלאכת האריזה אינה דבר פשוט. העובד נדרש להקפיד לבחור באריזה המתאימה עבור המוצר, לוודא כי גודל האריזה מתאים, וכי האריזה סגורה היטב. אי הקפדה על תנאים אלו תיצור מצב שבו מוצר יגיע לבית הלקוח פגום, וכך תיפגע גם שביעות רצונו של הלקוח. וכמובן – לקוח מרוצה במקרים רבים לא יחזור לרכוש מוצרים נוספים מבית העסק. על כן, כיום קיימת מכונת אריזה שבזכותה ניתן לבצע את תהליך העזרה באופן מדויק וליצור אריזה איכותית המותאמת באופן מושלם למוצר שיש לארוז.


·       עבודה מהירה יותר – עבודת אריזה הנעשית כשורה ובאופן מדויק היא עניין העלול לגזול זמן רב. בתקופות שבהן עולה נפח ההזמנות (למשל לקראת החגים), נדרש העובד לעבוד במהירות רבה יותר, ולא תמיד יש באפשרותו לעמוד ביעד שהוגדר עבורו באותו היום. במקרים אחרים, מושג היעד שהוגדר, אך זאת על חשבון איכות האריזה. על מנת להימנע ממצב זה, מומלץ היום לבחור מכונת אריזה אוטומטית, המאפשרת להשלים את האריזה במהירות מקסימלית מבלי להתפשר על האיכות.


·       חיסכון בחומרים לסיום, נזכיר יתרון נוסף לשימוש במכונות אריזה – האפשרות לחסוך בחומרים. בדרך כלל כאשר האריזה באחריות העובד, לא תמיד הוא יבצע את האריזה היטב כבר בפעם הראשונה, ובמקרים אחרים הוא יעשה שימוש בכמות רבה יותר של חומרי אריזה. אך כאשר עושים שימוש במכונה המתאימה, לרוב לא יהיה בזבוז של חומרי אריזה מיותרים, וכך יוכל בעל העסק לחסוך בעלויות האריזה.

 

לסיכום, באמצעות מכונות אריזה ניתן לנהל את תהליך האריזה ביעילות רבה יותר, ולהרכיב אריזות איכותיות וחסכוניות יותר עבור הלקוח. כך בעל העסק יוכל לצמצם את עלויות התפעול של העסק, והלקוח יקבל לידיו מוצר ארוז היטב שאיכותו נשמרה לכל אורכו של תהליך השינוע.

אוטומציה באריזות – פרודוקטיביות

Tivonet