מכונות אריזה

איך מצליחים לסמן אריזות בשיטה שתשליט סדר?

 

בתחום המסחר ישנם מספר גורמים המשפיעים על הצלחתו של העסק. ראשית, יש צורך לפתח מוצר העונה על צורך קיים של לקוחות פוטנציאליים, או להציע מוצר חדשני וייחודי היוצר בציבור צורך חדש. אך במקרים רבים, גם כאשר בידי מנהל העסק מוצר מנצח, מתברר כי דווקא המתחרה שלו מצליח יותר. מצב זה יכול לנבוע מסיבות רבות, ולעיתים התשובה היא פשוטה מאוד. לפעמים מתברר כי הצלחתו של העסק תלויה לא רק בתכונות המוצר אלא דווקא בלוגיסטיקה. חבילות שאינן מגיעות ליעדן בשל סימון לקוי, מלאי שאינו מנוהל היטב, קושי באיתור המוצרים הנדרשים במחסן – כל אלו עלולים להקשות את התפקוד התקין של בית העסק ולפגוע בשביעות רצון הלקוחות. המאמר הבא יעסוק בדיוק בנושא זה – כיצד להשלים את תהליך האריזה והסימון ולהקל את הניהול הלוגיסטי של העסק.


אריזה נכונה

הצעד הראשון בסימון אריזות המוצרים נוגע בכלל לתהליך האריזה. בבתי עסק רבים אין בנמצא מכונות אריזה או מכונות פלופק מקצועיות, וכל תהליך האריזה מבוצע באופן לא מסודר שאינו מנוהל כראוי. לדוגמה, קיימים בתי עסק המבצעים אריזה ידנית של המוצרים וכך המוצרים אינם נארזים באופן מדויק המותאם לממדים שלהם. במקרים אלו, גם סימון המוצרים באמצעות הטבעה או באמצעות מדבקות יתבצע באופן לא מקצועי, וכל מוצר שנארז יסומן בצורה אחרת ובמיקום אחר על גבי האריזה. לכן, עוד לפני שעוסקים בתהליך סימון האריזות, חשוב לוודא כי פס האריזה מתוכנן היטב ומנוהל כראוי. במידה שמתברר כי אין בנמצא נוהל מסודר, כדאי מאוד להתייעץ עם גורם מומחה ולבדוק כיצד ניתן לייעל את התהליך.

סימון שם המוצר והמק"ט

לאחר שנושא אריזת המוצרים נבדק, ולאחר שהותאמו מכונות אריזה או מכונות פלופק, הגיעה העת להתייחס לנושא סימון האריזה. כאן חשוב לשים לב בין השאר למטרת הסימון; אם מדובר בסימון אריזות לשם התמצאות קלה במחסן, הרי יש לסמן על גבי האריזה אך ורק את הפרטים הנדרשים לעובדי הלוגיסטיקה. במקרים אלו חשוב מאוד לוודא כי שם המוצר מופיע בבירור, ויש לציין כמובן גם המק"ט. כיום, לצורך ניהול קל ויעיל של המחסן, ניתן גם להיעזר בברקוד שיאפשר לעובדים לאתר את המוצר המבוקש בקלות ולנהל את המלאי באופן פשוט ונוח. מלבד סימון אריזות לצרכים פנימיים של בית העסק, ישנו גם סימון מוצרים לצורכי הלקוחות, ועל כך בפסקה הבאה.

סימון אריזות – דגשים חשובים לסיום

טרחתם ובחרתם מכונות אריזה ומכונותפלופק המתאימות לצורכי העסק – מצוין! זה הצעד הראשון. אך על מנת להבטיח את שביעות רצון הלקוח, כדאי לשים לב לשלוש הנקודות הבאות:

·        מה אומר החוק? – החוק במדינת ישראל מתייחס למוצרים שונים וכולל הנחיות שונות באשר לאופן סימון המוצרים. מוצרי מזון למשל נדרשים לציין את רשימת הרכיבים ואת תאריך התפוגה. על כן, כדי שלא תצטרכו לבצע ריקול על מוצרים שונים בשל סימון מוטעה, הכרחי להכיר את החוק ואת הדרישות שלו.

·        שימוש בחומרים איכותיים – לפעמים כאשר מנסים לחסוך – משלמים ביוקר. כדי שתהליך האריזה והסימון יהיה אפקטיבי יש לעשות שימוש במכונות אריזה איכותיות ובחומרי אריזה עמידים המותאמים למוצר.

·        רישום ברור – לסיום נזכיר עניין שנראה בסיסי לכאורה – רישום קריא וברור. סימון נכון מחייב שימוש בתוויות מתאימות, לא כאלה שמתקלפות או שדוהות במהירות; מומלץ מאוד להתייעץ עם גורם מומחה ואפילו להתנסות במספר דרכים עד למציאת אופן הסימון המתאים לבית העסק.


איך מצליחים לסמן אריזות בשיטה שתשליט סדר?

Tivonet