מכונות אריזה

פלופק - מה המכונה הזו עושה?

אחת המכונות הנחשבות יעילות ביותר בתחום אריזת המזון ובכלל, היא מכונת הפלופק. אין זה מפתיע מאחר ולגורמי החיסכון והיעילות ישנם משקל כבד בדירוגה של מכונה ובמידת כדאיותה לצרכן. על מנת לשמור על רווחיות גבוהה, אריזת המוצרים צריכה להתבצע במהירות ובמינימום התערבות של גורם אנושי בפעולה האוטומטית. מכונה שתצריך עובד שיזין את המוצרים לתוכה ויעמוד לצידה לאורך כל זמן פעולתה, תהפוך מהר מאד לנטל כלכלי על העסק ולהוצאה שאיננה משתלמת עבורו.

איך זה עובד?

המכונה יוצרת שקית, ממלאת אותה וסוגרת אותה: המוצרים מתקדמים על גבי המסוע ונטענים לתוך המכונה. חומר האריזה הפלסטי אשר מגיע בגלילים, מקופל לצורה של שרוול ועוטף את המוצר. שתי מערכות הלחמה נפרדות (האחת מהן אורכית והשנייה רוחבית) מלחימות את שרוול הפלסטיק ומחברות את קצותיו הפתוחים בתחילתו, בסופו ולאורכו.

יתרונות מכונת פלופק

מאחר והן מאפשרות לעסק היצרני (או האורז) חסכון במספר רמות הפעלה, מכונות פלופק נחשבות בין המכונות המתקדמות בתחום מכונות אריזה. מכונת אריזה פלופק עונה על הדרישות ומשרתת את המפעל ברמות שונות:

ראשית, מכונת פלופק הינה מכונה לאריזה רציפה ועושה שימוש בגליל יחיד כדי לעטוף (ובצורה אופטימאלית) מגוון של מוצרים בעלי צורה וגודל שונה במכונה אחת. השימוש בגליל אחד לאריזה מתמשכת ומולחמת, מאפשר למפעל חיסכון גדול בחומרי האריזה מאחר ואין חומר חתוך ומבוזבז.

שנית, מכונת פלופק הינה ורסטילית וגמישה ועונה על דרישות האריזה הרוחביות של המפעל. כך, לדוגמה, אותה מכונת פלופק, יכולה לשמש באותו בית אריזה ממש לאריזת כוסות פלסטיק חד-פעמיות וגם לאריזתם של מוצרי מזון שונים.

שלישית, היות והמכונה היא מכונה אוטומטית, נחסך מהמפעל הצורך להקצות כוח אדם שילווה את תהליך האריזה לכל אורכו.

רביעית, מכונות פלופק מיועדות לעבודה בתפוקות גבוהות, כך שכאשר מדובר במפעל אריזה, המפעל יכול לעמוד במועדי אספקה קרובים ואף להשתמש ביכולות האספקה האמינות והמהירות שלו כיתרון שיווקי בתחרות על הלקוחות מול מפעלים אחרים.

חמישית, מכונות פלופק מתממשקת בהצלחה למערכות נוספות, שמיועדות למוצרים ומטרות ספציפיים. למשל, שילוב מערכת לבקרה במכונה, תאפשר למפעל אריזת מוצרים רגישים כמוצרי מזון ומוצרי קוסמטיקה, בעוד שילוב מערכת שקילה תאפשר אריזת מוצרים שקילים וכן הלאה.

שישית, פרט "קטן" שלרוב נוטים לשכוח, הוא נוחות פתיחת האריזה על ידי הצרכן. גם בתחום זה למכונות הפלופק יתרון ניכר על אחרות, מאחר והן יוצרות אריזות חזקות המגנות על המוצר ומאריכות את חיי המדף שלו, ובכ"ז, הן קלות לפתיחה יזומה ומכוונת ואינן מקשות על הצרכן.

שביעית, מאחר ואריזה בשיטת הפלופק תופסת נתח גדול משוק אריזת המוצרים ניתן למצוא מגוון רחב של מכונות כאלה: ורטיקאליות והוריזנטליות, אוטומטיות וחצי אוטומטיות, עם מסוע הזנה אחד או עם מסלולים רבים וכן הלאה. מבחר זה מבטיח שכל מפעל יימצא בו את המכונה המתאימה לצרכיו, ואף יוכל לשדרג אותה באמצעות התוספות הרבות שמציע השוק (בקרת אווירה, מזין אוטומטי, מערכת שקילה, גלאי מתכות וכד').

לסיכום:

לאור כל היתרונות שמנינו, אין זה מפתיע שמכונות אלה תופסות נפח ניכר מתחום אריזת המוצרים. יתרונות אלה מביאים לכך שאת שיטת הפלופק ניתן למצוא בקווי אריזה של מוצרי מזון, מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי קוסמטיקה, מוצרים רפואיים, מוצרים וחומרים למלאכת יד ועוד. מפעלים המפעילים מכונות כאלה נהנים מקצב תפוקה גבוה, מיכולת להתחייב למועדי אספקה קצרים יותר בהשוואה לשיטות אריזה אחרות (ולמפעלים מתחרים) ומחסכון ניכר בכוח אדם ובעלויות תפעול נלוות.

פלופק - מה המכונה הזו עושה?

Tivonet