מכונות אריזה

מפעל אריזות - כללי בטיחות חשובים

בשנים האחרונות מפעלי אריזה ממלאים תפקיד חשוב בתעשיות שונות. הם מאפשרים לייעל משמעותית את תהליך השילוח של הזמנות ללקוחות והופכים את פעולת האריזה לקלה ונוחה. מטרה זו מושגת באמצעות מכשור מתקדם ומכונות אריזה חדשניות המאפשרות להפוך את תהליך האריזה לאוטומטי כמעט. אך למרות המהירות והיעילות, מפעלי אריזה עדיין נסמכים על מפעילים אנושיים, ועל כן המעסיק במפעל האריזה נדרש להקדיש תשומת לב לבטיחות העובדים  שלו. במאמר הבא יוצגו כמה כללי בטיחות חשובים שיסייעו להגן על העובדים ולשמור על שגרת עבודה תקינה.  

מעברים פתוחים ומשטחי עבודה פנויים

הקפדה על סדר וניקיון מהווה את אחד הכללים הבסיסיים בכל עבודה באשר היא. כלל זה נכון שבעתיים כאשר מדובר בעבודה הנעשית במסגרת של מפעל. העובדים במפעל נדרשים בדרך כלל לנוע בקצב מהיר יחסית ולבצע פעולות רבות בטווח זמן קצר. במצב זה, אם שטח העבודה אינו פנוי ואם המעברים עמוסים באריזות או בחפצים אחרים, העובד עלול למעוד בדרכו ולהיפגע. מלבד זאת, שטחים עמוסים בחפצים מסתירים פעמים רבות חלקים של מכונות וכך מהווים סכנה ממשית. במפעל אריזה לדוגמה, קיימות מכונות אריזה כמו גם מכונות שרינק, וחלקן עשויות לכלול רכיבים חדים יחסית. כאשר העבודה נעשית בשטח נקי ופנוי, העובדים יכולים לזהות את המכונות בקלות ולהימנע מהסכנה, אך אם שטח העבודה אינו מאורגן כראוי, תאונת עבודה היא רק עניין של זמן.  

שימוש נכון במכונות

כמעט כל כלי שאנו נתקלים בו בשגרת היום-יום חושף אותנו לסכנות שונות. שימוש בפטיש או אפילו שימוש במספריים עלול להתברר כמסוכן אם האדם אינו נשמע לכללי בטיחות בסיסיים. אם מדובר בשימוש בכלי עבודה כגון מסור או צבת, הרי כללי הבטיחות ידועים לנו בדרך כלל, אך כאשר מדובר בציוד כבד כגון מכונות אריזה או מכונות שרינק, העניין כבר מורכב הרבה יותר. מכונות אלו מצריכות בדרך כלל ידע מקצועי, והמפעיל שלהן חייב להכיר היטב את הוראות השימוש במכונה. על כן, מעסיק הנעזר במכונות אריזה אלו ואחרות, חייב לוודא כי העובדים שלו קיבלו את ההכשרה הנדרשת, ויודעים כיצד לתפעל את המכונות. עובדי המפעל חייבים כמובן גם לדעת באילו מקרים עליהם לגלות זהירות יתרה, מתי עליהם להימנע משימוש במכונה ולאלו מצבי סיכון יש לשים לב. לצד השימוש הנכון במכונה, מנהל העבודה במפעל חייב להקפיד על תחזוקה נכונה של מכונות שרינק ושל מכונות אריזה. תחזוקה נכונה והחלפת המכונות בעת הצורך יסייעו לשמור על הבטיחות ועל היעילות במקום העבודה.  

הרמה ושינוע

הקפדה על סביבת עבודה נקייה ושימוש נכון במכונות היא התחלה מצוינת, אך יש לשים לב גם לכללי הבטיחות הנוגעים להרמת המוצרים הארוזים ולשינוע שלהם. מוצרים קטנים במשקל קל אינם מהווים בדרך כלל בעיה, אך במקרים רבים העובדים נדרשים להרים ולשנע אריזות גדולות וכבדות מאוד. במצבים אלו, חשוב לוודא כי העובד אינו מרים משקל רב מדי, וכי הוא נעזר במכונות הנדרשות לשינוע האריזות. אם יש צורך להשתמש במכונות הובלה, יש להקפיד כי מפעיל המכונה מיומן בשימוש בה ויודע כיצד לתפעל אותה. במקרה הצורך, מומלץ להתייעץ עם מומחה בטיחות בעל ניסיון.

מפעל אריזות - כללי בטיחות חשובים

Tivonet