מכונות אריזה

טיפים להקלה על העובדים מהחום במפעלים

אוגוסט כבר כאן והשיא של עונת הקיץ הגיע. בימים אלו נמדדות לעיתים טמפרטורות גבוהות מאוד, וגם אחוזי הלחות הם משמעותיים. במצב זה נוצר עומס חום רב העלול לפגוע בעובדים ולהוביל חלילה לתאונות. לכן, על מנת לשמור על שלמות גופם של העובדים וכדי לאפשר המשך התנהלות תקינה במפעל, חשוב מאוד כי בעל העסק ינקוט אמצעים מתאימים להקלת החום. כיצד עושים זאת? על כך במאמר הבא.

הערכת סיכונים

ראשית, לפני שבונים תוכנית להתמודדות עם מזג האוויר הקיצוני, חשוב לבצע סקירה יסודית של המצב הקיים. במסגרת זאת יש לבחון את הגורמים הבאים:

  • שעות הפעילות במקום – בעל העסק צריך לדעת מהן שעות העבודה המדויקות של העסק, והאם שעות אלו חופפות את השעות החמות ביותר במהלך היום. בהתאם לנתון זה יש לתכנן גם את האמצעים לקירור המפעל.

  • אמצעי קירור קיימים – בניגוד למדינות רבות מעבר לים, אמצעי קירור כגון מזגנים הם מצרך בסיסי הנדרש בכל מפעל. אך לעיתים מתברר כי מזגנים רבים אינם פועלים כראוי וחלקם אינם עובדים כלל. לכן, כדי להבטיח את בריאות העובדים יש לבצע בדיקה מקיפה של המזגנים ולדאוג לפעולות תחזוקה סדירות.

  • מודעות לסכנות עובדים במפעל עשויים להיות מורגלים לעבודה בחום גבוה. לכן, ייתכן בהחלט שחלקם אינם מודעים לסכנות הכרוכות בתנאי עבודה אלו. בשל כך, לפני שבונים תוכנית להתמודדות עם החום במפעל, יש לבדוק את מידת מודעות העובדים לסכנות העבודה במזג אוויר קיצוני.

מערכות לבקרת אקלים

בכל מקום עבודה, תקופת הקיץ עשויה להוות אתגר משמעותי. כשהטמפרטורות עולות, עובדים עלולים להיות ערניים פחות וכך נופלות טעויות בתהליך העבודה. אך כשמדובר בתפעול של מכונות כגון מכונות אריזה, כבר קיימת סכנה ממשית לחיי העובד. מכונת אריזה שלא השתמשו בה נכון עלולה להתחמם יתר על המידה וכך עשוי להיפגע לא רק תהליך האריזה אלא אף העובד עצמו. לכן, אם בתהליך הערכת הסיכונים הראשוני התברר כי במפעל אין מערכות ראויות לבקרת טמפרטורה, חשוב לפעול בהקדם להתקנת אמצעי מיזוג מתאימים. לצד מזגנים, ניתן למצוא היום אמצעיים נוספים כגון מחיצות למיסוך קרינת חום כמו גם וילונות לחסימת החום שמקורו בחלונות חיצוניים.

תכנון יום העבודה ותדרוך העובדים

התקנת מערכות קירור מתאימות היא דרך אחת להתמודד עם החום הכבד, אך מלבדה קיימות גם דרכים נוספות:

  • תכנון שעות העבודה – במידת האפשר, מומלץ להתחיל את יום העבודה בשעות המוקדמות של הבוקר ולסיים אותו לפני שעות הצהריים. לחלופין, ניתן גם לאפשר לעובדים לעבוד בשעות אחר הצהריים וערב, כאשר הטמפרטורות יורדות שוב.

  • מנוחה ראויה – יש לוודא כי העובדים זוכים למנוחה במידה הנדרשת. כדי להבטיח שהעובד שותה מספיק מים, חשוב מאוד לצייד את אזור המנוחה בבר מים קרים ובכוסות.

  • תדרוך העובדים – כדי שהעובדים במפעל יהיו מודעים לסכנות העבודה בחום גבוה, רצוי לבצע הדרכות מתאימות. בהדרכות אלו יש להדגיש את החשיבות של שתיית מים, ולוודא שהעובדים מרגישים בנוח לדווח לממונה עליהם במקרה שהם אינם חשים בטוב.

  • ביגוד מתאים – בעת הצורך, מומלץ לספק לעובדים בגדי עבודה מתאימים מבדים "נושמים" המאפשרים נידוף יעיל של נוזלים.

ימי רענון

עונת הקיץ בישראל, וחודש אוגוסט בפרט, ידועים כתקופה פרודוקטיבית פחות. משפחות רבות יוצאות לחופש וההורים מבלים חלק ניכר מזמנם עם הילדים שאף הם נהנים מהחופשה ממסגרות הלימוד. על כן, תקופה זו יכולה להיות הזדמנות מצוינת גם לימי רענון וגיבוש במקום העבודה. ניתן לדוגמה לארגן יום בילוי למשפחות או לקיים יום גיבוש במקום צונן ונעים. ימי רענון מסוג זה יאפשרו לעובדים לנוח קצת ולצבור כוחות לקראת התקופה הלחוצה של לפני החגים.


טיפים להקלה על העובדים מהחום במפעלים

Tivonet